نسل فردای صدا

درست همانطور که «۴K» و «HDR» به واژه‌های مصطلح در زمینه محصولات تلویزیونی تبدیل شده است، رزولوشن بالا (Hi-Res) نیز استاندارد ضروری محصولات شنیداری است. شاید شما هم هولوگرام های کوچک طلایی-مشکیِ «Hi-Res Audio» را که مثل مهر تایید رسمی است، روی برخی کالاها دیده باشید. اما آیا واقعا Hi-Res Audio اینقدر مهم است؟

Hi-Res Audio چیست؟

Hi-Res Audio معرف فایل‌های صوتی دیجیتالی است که کیفیت بهتری نسبت به CD دارند. کیفیت این نوع فایل ها حتی از کیفیت فایل‌هایی که در حال حاضر از طریق خدمات رسانه‌ایِ جاری مثل Apple Music و Spotify ارایه می‌شود نیز بالاتر است. به همین دلیل سخت افزار Hi-Res برای مدیریت و اجرای این فایل‌های پیشرفته طراحی شده است.

در تلفن‌ها و دستگاه‌های پخش کننده موسیقیِ مجهز به استاندارد Hi-Res، قابلیت اجرای چنین فایلهایی بسیار مهم است. هر سخت افزاری توان مدیریت این نوع داده‌های صوتی را ندارد. اما در هدفون‌ها و اسپیکرهای «معمولی» که دستگاه‌های آنالوگ هستند، فایل‌های Hi-Res پاسخ فرکانسی با کیفیتی بروز می دهند و معمولا این مساله به گونه ای است که کاربران تفاوت را احساس می کنند.

حداقل مشخصات کیفیت Hi-Res

ژوئن سال ۲۰۱۴ شرکت‌های بزرگ ضبط صدا سرانجام بر سر مفهوم و خصوصیات اصطلاح Hi-Res به توافق رسیدند که نتیجه آن چنین شد: «صدای بی اتلاف که از قابلیت بازتولید طیف کامل صدای حاصل از انواع ضبط‌های انجام شده در منابع صوتیِ با کیفیت‌تر از سی دی، برخوردار است». بر این اساس، ابتدا استاندارد ۲۴ بیت، ۹۶ کیلوهرتز به عنوان استاندارد پایه برای فایل‌های Hi-Res در نظر گرفته شد اما در سال ۲۰۱۶ انجمن صنعت ضبط موسیقی ایالات متحده آمریکا به منظور افزایش امکان تولید رسانه‌های جاریِ Hi-Res اندکی تعریف فوق را تعدیل کرد و «۴۸کیلوهرتز/۲۰ بیت» را به عنوان حداقل استاندارد در نظر گرفت.

فایل صوتی Hi-Res چگونه بدست می آید؟

کیفیت فایل صوتی Hi-Res حتما باید بالاتر از کیفیت سی دی باشد. در سی دی ها معمولا سرعت نمونه گیری ۴۴.۱ کیلوهرتز و عمق آن ۱۶ بیت است؛ یعنی داده‌های روی یک سی دی حاوی ۴۴۱۰۰ قطعه اطلاعات موسیقی در هر ثانیه است که هر یک ۶۵۵۳۶ احتمال درجه بندی دارد. اما فرمت‌ها ۹۶کیلوهرتز/۲۴ بیت به هر قطعه اطلاعات امکان ۱۶۶۶۶۲۱۶ درجه بندی می دهد و حاوی ۹۶۰۰۰ قطعه در ثانیه است. حتی سرعت نمونه گیری ۱۹۲ کیلوهرتز هم وجود دارد، اما همه را به چالش شنیدن همان تفاوت پیش گفته دعوت می کنیم.

هر چه میزان عمق بیت و سرعت نمونه گیری بالاتر باشد، فایلهای دیجیتال بیشتر به کیفیت صدای اصلی نزدیک می‌شوند. و آنچه سخت افزار Hi-Res تامین می کند، مبدل‌های دیجیتال به آنالوگی است که امکان مدیریت و اجرای این حجم از فراداده‌ها را فراهم می سازد. مبدل دیجیتال به آنالوگ دستگاهی است که داده‌های دیجیتال را به شکل امواج آنالوگ تبدیل می کند؛ و این امواج نهایتا به درایورهای اسپیکر یا هدفون شما ارسال می‌شود.

تعریف صدای Hi-Res

  1. در اصل، تعریف Hi-Res مبتنی بر اعلامیه انجمن صنایع الکترونیک و فناوری اطلاعات ژاپن مورخ ۲۶ مارس ۲۰۱۴ است.
  2. هدف جامعه صوتی ژاپن از ارایه تعریف برای محصولات کاربردیِ Hi-Res، تامین مشخصات ذیل برای ضبظ، بازتولید و فرایند انتقال سیگنال است:

فرایند آنالوگ

  • ۱) عملکرد پاسخِ میکروفون: ۴۰ کیلیوهرتز یا بالاتر هنگام ضبط
  • ۲) عملکرد تقویت صدا: ۴۰ کیلیوهرتز یا بالاتر
  • ۳) عملکرد پاسخ فرکانسی اسپیکر و هدفون: ۴۰ کیلیوهرتز یا بالاتر

فرایند دیجیتال

  • ۱) فرمت ضبط صدا: قابلیت ضبط صدا با استفاده از فرمت ۹۶کیلوهرتز/۲۴ بیت یا بالاتر
  • ۲) ورودی/خروجی (رابط): رابط ورودی/خروجی با عملکرد ۹۶کیلوهرتز/۲۴ بیت یا بالاتر
  • ۳) رمزگشایی: قابلیت اجرای فایل های ۹۶کیلوهرتز/۲۴ بیت یا بالاتر (وجود هر دو نرم افزار FLAC و WAV ضروری است). (در صورت استفاده از دستگاه ضبط شخصی (self-recording )، برخورداری از دو نرم افزار FLAC وWAV حداقل شرط لازم است).

 

  1. سازماندهی فرایند ارزشیابی شنیداری
  • فرایند ارزشیابی شنیداری اضافه می گردد و تصمیم گیری نهایی در مورد کالای صوتیِ Hi-Res متناسب با استاندارد ارزیابیِ صدا در هر شرکت، انجام و نهایی می گردد.

 

این محصولات عبارتند از: T 1 ،T 5 ، Amiron Home ، Amiron Wireless ، Xelento Remote ، Xelento Wireless ، Aventho Wireless ، Aventho Wired ، DT 1990 PRO ، DT 1770 PRO ، A 2 ، A 20  و میکروفن FOX . این محصولات دارای استاندارد صوتی رزولوشن بالا( Hi-Res) طبق تعریف جامعه صوتی ژاپن هستند. بر اساس این استاندارد، هدفون‌ها و تقویت کننده‌ههای صدا باید از پهنای باند ۴۰ کیلوهرتز برخوردار باشند.

به لطف وجود دستگاه‌ها و هدفون‌هایی که از فایل‌های صوتی با رزولوشن بالا پشتیبانی می کنند، این نوع از فایل ها به هنگام اجرا جزییات موسیقایی خود را حفظ می کنند. فرکانس‌های بسیار بالا از وضوح و حجم بالاتری برخوردار هستند و تصویر فضایی صدا در آنها وسیعتر به نظر می رسد. بنابراین موسیقی هایی که در این فرکانس ها اجرا می شود تا حد ممکن به صدای ضبط شده‌ی اصلی نزدیک هستند؛ درست همان طور که موزیسین و هنرمند آن را در استودیو خلق کرده است.

برای محصولات یاد شده، از هم اکنون هولوگرام Hi-Res Audio به فرایند ارتباطات اضافه می شود. به همین دلیل، این هولوگرام روی بسته‌های حاوی این محصولات چاپ و یا به صورت برچسب بر روی آنها نصب می شود. همچنین هماهنگی های لازم برای صدور گواهی Audio Hi-Res جهت سایر محصولات واجد شرایط در آینده، انجام خواهد گرفت. بدین ترتیب دوستداران فایل های صوتی موسیقی در یک نگاه متوجه خواهند شد که این دسته از محصولات شرکت Beyerdynamic انتظارات آنها از کیفیت بالای صدا را برآورده می کند.

محصولات یاد شده کمپانی beyerdynamic صرفا از طریق نماینده و وارد کننده رسمی، پخش کننده و فروشگاه های مجاز در ایران  قابل دسترس و ضمانت می باشد.