یک شخص صداباز (audiophile) از مخاطبان majorhifi درباره تفاوت میان بیرداینامیک آمیرون هوم Amiron Home  و بیرداینامیک T1 از ما سوال کرد. صادقانه نمی دونم چه پاسخی بدم. هر دو هدفون در بسیاری از موارد مشابه هستند ولی در ادامه پاسخ شفاف تری بواسطه ی مقایسه ی شنیداری نظیر به نظیر ارائه می گردد. بنابراین، سعی میکنم تفاوت میان بیرداینامیک آمیرون هوم و T1   را در نقد زیر توصیف کنم.

مقایسه طراحی بیرداینامیک T 1 و Amiron Home

مقایسه ی هد بند

شباهت : هر دو هدفون بیرداینامیک امیرون هوم Amiron Home  و T1 هد بند های فوق راحتی دارند. همچنین تقریبا از فرم یکسانی برخوردارند. هر دو از متال ساخته شده و با دوام هستند. همچنین هر دو بسیار منعطف هستند و برای هر سایز سر بسیار راحت  است.

تفاوت : در حالی که هد بند امیرون هوم Amiron Home  با متریال چرم مصنوعی پوشانده شده ، هد بند T1 با چرم طبیعی نرم و سبک پوشیده شده است. با وجود اینکه هر دو فرم یکسانی دارند اما هد بند Amiron Home  ذره ای تنگ تر از هد بند T1 می باشد.

مقایسه ی ایر کاپ

شباهت : هر دو ایرکاپ ها بزرگ هستند و فوق العاده راحت اطراف گوش قرار می گیرند. هر دو پشت باز (open-back) هستند و هر دو جداره ی بیرونی برای محافظت از درایور ها دارند.

تفاوت : مدل آمیرون هوم Amiron Home در ایرکاپ ها ظاهری یکپارچه تر دارد و جداره ی بیرونی کاپ ها از متال و نوعی پارچه پوشیده شده است . در طرف دیگر مدل T1  بیرداینامیک ، کاپ هایی با ظاهر ظریف تر و مدرن تر دارد. بهترین راه برای توصیف این تفاوت، نمایش عکس زیر می باشد.

مقاسه ی ایرپد ها

شباهت : هر دو مدل بیرداینامیک آمیرن هوم Amiron Home  و T1، با مواد نرم و پارچه ی مخملی پوشش داده شده است . هر دو دایره ای شکل و دارای فرم گوشواره ای هستند.

تفاوت : ایرپد ها در مدل  T1  اندکی نرم تر است و همچنین ایرپد های امیرون هوم Amiron Home اندکی ایستا تر می باشد. در نتیجه مدل بیرداینامیک T1 اندکی راحت تر است. به علاوه ایرپد های بیرداینامیک T1 اندکی ضخیم تر از مدل امیرون هوم Amiron Home  می باشد.

مقایسه کابل

شباهت : هر دو مدل بیرداینامیک آمیرون هوم Amiron home و T1 در ضخامت کابل مشابه هستند . همچنین هر دو کابل های جدا شدنی دارند.

تفاوت : کابل بیرداینامیک امیرون هوم Amiron Home با عایق PVC پوشیده شده ولی کابل بیرداینامیک T1 با پارچه پوشیده شده است.

مقایسه صدای بیرداینامیک T 1 و Amiron Home

مقایسه ی فرکانس های پایین

شباهت  : هر دوی بیرداینامیک آمیرون هوم Amiron Home  و T1 فرنکامس پایین سلامتی دارند. بهتر است اینگونه توصیف کنم : شفافیت متمرکز. هر دو هدفنون تفکیک خوبی میان فرکانس های low-end  و فرکانس های  low-mids  دارند در نتیجه حس خوبی از تفکیک جزییات را باعث می شود.

تفاوت  : به نظر می رسد بیرداینامیک T1  کمی سریعتر نسبت به تغییرات دینامیک فرکانس های پایین، پاسخ می دهد و در نتیجه کمی شفاف تر است. T1 حدودا روی فرکانس ۱۰۰ هرتز تاکیید دارد در حالی که آمیرون هوم Amiron Home در فرکانس حدودا ۶۰ هرتز تاکیید دارد.

مقایسه فرکانس های میانی

شباهت : هر دو هدفون در فرکانس های میانی کمی برجسته احساس می شوند اما در عین حال جزییات حفظ می کنند. گرچه، این حس از فرکانس های میانی گاهی باعث می شود هیجان کمتری منتقل کند. هر دو هدفون بین فرکانس ۵۰۰ تا ۶۰۰ هرتز کات آف cutoff  دارند ( مرز فرکانسی که در آن انرژی موج کاهش می یابد ) و نتیجه آنکه صداهایی مانند گیتار الکتریک به اندازه ی هدفون های دیگر ضخیم نخواهد بود. علاوه بر این هر دو هدفون بین ۱.۵ کیلو هرتز تا ۳ کیلو هرتز کات آف cutoff دارند و نتیجه اینکه صدای خواننده کمی پایین تر درمیکس قرار می گیرد اما تمامیت و اصالت صدای آوازی حفظ می شود زیرا فرکانس های بین ۴ کیلوهرتز تا ۵ کیلوهرتز تقویت می شوند.

تفاوت : تفاوت عمده ی میان این دو هدفون در فرکانس های low-mids می باشد. بیرداینامیک T1 در این ناحیه اندکی یکدست تر است در حالی که بیرداینامیک آممیرون هوم Amiron Home در فرکانس ۲۰۰ هرتز کمی تقویت می شود. در نتیجه گیتار بیس و فرکانس های پایین سازهای زهی مانند ویالن سل و ساکسیفون ( bari sax) انرژی بیشتری خواهند داشت. علاوه بر این، اگر هدفون ها با قدرت بالا درایو شوند، T1 نسبت به تغییرات دینامیکی، سریعتر پاسخ می دهد و احساس تفکیک و جزییات بیشتری را منتقل می کند.

مقایسه فرکانس های بالا

شباهت : هر دو هدفون از گستره ی فرکانسی فوق العاده وسیعی بهره می برند. در نتیجه، همه چیز فضا و گستردگی زیادی دارد. هر دو هدفون در فرکانس ۱۰ کیلوهرتز تقویت می شوند که سنج ها را تشدید می کند و همچنین صدای آوازی بسیار شفاف و تمیزی را مهیا می کند. این دو هدفون در رنج فرکامسی ۷ کیلوهرتز و ۸ کیلوهرتز نیز تقویت فرکانسی دارند که بعضی اوقات بسته به میکس  در صدای خواننده “هیس” ایجاد می کند.

تفاوت : بیرداینامیک آمیرون هوم Amiron Home در فرکانس ۱۰.۵ کیلوهرتز کات آف cutoff دارد و در نتیجه در فرکانس های بالا، T1 احساس طبیعی تری را منتقل می کند.

مقایسه ی ساند استیج soundstage

شباهت : هر دو هدفون احساس یکسانی از عمق و ارتفاع دارند که احساس بلندی، گستردگی و رسایی در صدا منتقل می کند. به همین ترتیب هر دو با وجود دقت بالا ، در پهنای صدا تاکید بیش از حد نمی کنند.

تفاوت : تفاوت بسیار ریز در دینامیک صدا، به عمق صدای هر دو هدفون کمک بسیاری کرده است. بیرداینامیک T1 به نظر کمی صدایی عمیق تر و اسپیکری مانند، تولید می کند در عین حال ظرافت را حفظ می کند همان گونه که در آمیرون هوم Amiron Home  هم دیده می شود.